در حال بارگذاری ...
 • اولین دوره جشنواره سراسری تئاتر فجر به دبیری طاها عبدخدایی از 12 تا 22 بهمن 1361 در شهر تهران و در سالن‌ اصلی و چهارسو مجموعه تئاتر شهر، خانه نمایش، دانشکده هنرهای زیبا، تماشاخانه سنگلج، فردوسی، فرهنگسرای بهار(موزه آبگینه)، فرهنگسرای نیاوران، مجموعه فرهنگی آزادی، تالار محراب، موزه هنرهای معاصر، تالار مولوی و تالار وحدت، توسط مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

   

  در اولین دوره این جشنواره 36 نمایش در بخش مسابقه و 2 نمایش در بخش تعزیه به صحنه رفت؛ 13 نمایش از تهران، 3 نمایش از زنجان، 3 نمایش از شیراز، 3 نمایش از مشهد، 2 نمایش از دزفول و از شهرهای شاهرود، آبادان، اصفهان، مراغه، گرگان، کرمان، یزد، اردبیل، سیرجان، باختران، بوشهر، ساری، گنبدکاووس و تبریز هر کدام یک نمایش. اولین دوره جشنواره به صورت ملی برگزار شده است.

   

  طراحی پوستر این دوره از جشنواره بر عهده مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. آثار این دوره در بخش‌های نمایشنامه‌نویسی،  کارگردانی، بازیگری مرد، بازیگری زن، بازیگری کودک و نوجوان، پرداخت ویژگی‌های انقلاب، طرح و پرداخت ویژگی حماسی جنگ و طرح و پرداخت فرهنگ شهادت مورد داوری قرار گرفته‌اند.

   

  قابل ذکر است که در این دوره جشنواره داوری بخش نمایشنامه‌نویسی، براساس نمایشنامه‌های اجراشده در جشنواره صورت گرفته است. همچنین در این دوره نقد و بررسی نمایش دیوارها را پاک نکنیم در تالار وحدت برگزار شد.