در حال بارگذاری ...
 • بیست‌وچهارمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری حسین مسافرآستانه از روز 30 دی تا 9 بهمن ماه 1384 در تهران و به صورت غیر رقابتی برگزار شد. برگزارکننده این دوره اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و طراح پوستر این دوره از جشنواره سیامک احصایی و داوود منطق بوده‌است. سالن اصلی، چهارسو، قشقایی، کارگاه نمایش ، سالن ۲ و سایه مجموعه تئاترشهر، تماشاخانه سنگلج، تالار مولوی، فردوسی، نو، تالار وحدت و تالار هنر در بخش صحنه‌ای و باغ هنر(خانه هنرمندان)، بوستان دانشجو، بوستان راه‌آهن، بوستان شهر، بوستان لاله(بازار گل)، بوستان ملت، پارک خیام، تئاترشهر، خانه فرهنگ فدک، فردوسی، فرهنگسرای بهمن، فرهنگسرای شفق، مولوی و وحدت در بخش خیابانی میزبان این دوره از جشنواره بودند.

   

  در این دوره 6 اثر در بخش تولیدات جدید 84، 17 اثر در بخش بین‌المللی(5 اثر از آلمان، 1 اثر از اسپانیا، 1 اثر از ترکمنستان، 1 اثر تولید مشترک ایران و فرانسه، 1 اثر از مجارستان، 1 اثر از صربستان، 1 اثر از کرواسی، 1 اثر از روسیه، 1 اثر از هلند، 1 اثر از اسلوونی، 1 اثر از سوریه، 1 اثر از سوئیس، 1 اثر از رمانی و 1 اثر آذربایجان)، 19 اثر در بخش منتخب تولیدات 84/تهران، 12 اثر در بخش منتخبان آثار برتر جشنواره‌های استانی، 4 اثر در بخش تجربی، 6 اثر در بخش پایان‌نامه‌های برتر دانشکده‌های هنر تهران، 26 اثر در بخش خیابانی، 11 اثر در بخش فیلم(بزرگداشت برشت)(9 اثر از آلمان، 1 اثر از ایتالیا و 1 اثر مشترک آلمان و هلند) و 2 اثر در بخش نمایشنامه‌خوانی(برنامه نشست برشت) در جشنواره شرکت داشته‌اندِ. 50 اثر از تهران، 2 اثر از اصفهان، 3 اثر از تبریز و از شهرهای کرمانشاه، خوی، رودسر، سقز، بروجن، زاهدان، مراغه، قم، زنجان، دهدشت، شیراز، اراک، ساوجبلاغ، ساری، صومعه‌سرا، فسا، خرمشهر، سیاهکل، بوشهر، مریوان و ملایر هر کدام با یک اثر در جشنواره حضور داشته‌اند.

   

  محمود احمدی نژاد(رئیس جمهور وقت)، غلامعلی حداد عادل(رئیس مجلس شورای اسلامی)، محمدحسین صفارهرندی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت)، محمدحسین ایمانی خوش‌خو(معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت) و حسین پارسایی(مدیرکل هنرهای نمایشی) و حسین مسافرآستانه(دبیر جشنواره) به جشنواره پیام‌هایی ارسال کرده بودند.

   

  این دوره از جشنواره دارای ویژه‌نامه کتاب بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با سردبیری کیوان کثیریان، خبرنامه نمایش روزانه بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در 10 شماره با سردبیری کیوان کثیریان و نقد تئاتر(ویژه‌نامه کانون ملی منتقدان ایران) با مسئولیت بهزاد صدیقی بوده است. در دوره بیست‌وچهارم سمینار بزرگداشت برشت با 10 عنوان در خانه هنرمندان ایران، سخنرانی تولید مشترک تئاتر، نمایشگاه ماسک علی اصغر خطیب‌زاده در سالن انتظار تئاتر شهر، 10 عنوان کارگاه و بزرگداشت جابر عناصری، حسین کسبیان، سعید کشن‌فلاح و محمد چرمشیر برگزار شده است.

   

  با توجه به این که این دوره به صورت غیر رقابتی برگزار شد؛ اما انجمن نمایش، انجمن تئاتر خیابانی خانه تئاتر و مجمع هنرمندان خراسان برگزیدگانی داشته‌اند.

   

  افتتاحیه بخش صحنه‌ای مقابل تالار وحدت تا میدان انقلاب و میدان انقلاب تا تئاترشهر(حرکت کاروان)، افتتاحیه بخش خیابانی در تئاتر شهر و اختتامیه این دوره از جشنواره در تالار وحدت برگزار شده است.

 • بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر